Czym jest srebro pozłacane?

naszyjnik z piórkiem ze srebra pozłacanego
 

Żaden metal nie odegrał w historii ludzkości takiej roli jak złoto. Jego barwa i blask fascynowały ludzi od wieków. Jednak ze względu na jego wysoką cenę szukano tańszej alternatywy i tak powstało srebro pozłacane.

 

Złoto a srebro pozłacane

W starożytności złoto uznano za najszlachetniejszy metal ze względu na trwałość i walory estetyczne. Dlatego też złoto szybko stało się doskonałym materiałem używanym w jubilerstwie. Dzięki doskonałej konsystencji wykorzystywano je także do powlekania dekoracyjnego innych metali. Jeden gram złota można rozciągnąć tak, że powstanie drucik o długości 2,5 km. Jego chemiczna obojętność sprawia, że nie ulega wpływowi czasu. Ma jednak jedną wadę - jest drogie.​ Szukano więc metalu, który pod względem wizualnym oraz pod względem konsystencji mógłby dorównać złotu, a który jednocześnie byłby dużo tańszy i tak powstało właśnie srebro pozłacane. Jest to twór piękny, wygodny w obróbce i dużo tańszy od złota, ale trzeba pamiętać, że nigdy nie będzie tak doskonały jak złoto i nigdy go nie zastąpi.

 

Zastanawiasz się pewnie jak powstaje srebro pozłacane?

Współcześnie dominującą techniką dekorowania metali złotem jest technika galwanicznego nakładania jego dekoracyjnych warstw. W zależności od charakteru użytkowego wyrobu dobiera się odpowiednie elektrolity, z których osadza się powłoki o wymaganych parametrach. Mówiąc prościej srebrna biżuteria jest pokrywana 2 warstwami 24-karatowego złota – podkładową i końcową, dzięki czemu końcowa powłoka jest trwalsza. W sumie grubość warstwy złota wynosi około 1 mikrona.

 

Czy warstwa złota na srebrze może się ścierać?

Zależnie od sposobu i warunków użytkowania biżuterii wykonanej ze srebra w ten sposób pozłacanego, możliwe jest wraz z upływem czasu ścieranie się warstwy złota, ponieważ biżuteria noszona na ciele cały czas ociera się o skórę i ubranie. Złoty kolor na biżuterii powinien utrzymać się mniej więcej do 6 miesięcy (okres ten może być trochę krótszy latem). Pod złotą powłoką znajduje się srebrny wyrób, więc trzeba liczyć się z tym, że za jakiś czas nasza złota biżuteria stanie się srebrną, ale oczywiście nadal będziesz mogła ją nosić, ponieważ ścieranie się warstwy złota nie powoduje w żaden sposób uszkodzenia biżuterii. Aby zminimalizować ścieranie się warstwy złota i jak najdłużej cieszyć się biżuterią w kolorze złota ważne jest stosowanie się do naszych porad odnośnie użytkowania i przechowywania biżuterii, które opisaliśmy w zakładce Pielęgnacja Biżuterii.

 

 

 

 

Metody płatności
Sposoby dostawy

Bądź z nami w social media i korzystaj z super rabatów